ŚWIAT GRY

HISTORIA ŚWIATA:

26 kwietnia 1986 r.- następuje rozszczelnienie i eksplozja reaktora jądrowego bloku nr 4 elektrowni atomowej w Czarnobylu. W wyniku awarii skażeniu promieniotwórczemu ulega obszar co najmniej 12.500.000 hektarów terenu. Rząd ZSRR niemal od razu przystępuje do ewakuacji okolicznych miasteczek. Wokół elektrowni utworzona zostaje Strefa Zamknięta o promieniu 30 km. Pomimo katastrofy, pozostałe trzy reaktory elektrowni funkcjonują nadal zapewniając dostawy energii dla znacznej części Ukrainy.

1989 r. - 2006 r. - czarnobylska Zona jest centrum tajnych badań radzieckich. Na jej terenie sprawnie funkcjonuje sieć dwudziestu "Laboratoriów X" zajmujących się fluktuacjami psioniczymi, jak też m.in. opracowywaniem broni energetycznej, czy też oddziaływaniem na nowoodkrytą powłokę ziemi - neosferę.

22 lipca 2006 r. - dwadzieścia lat po katastrofie w Czarnobylu, sytuacja powtarza się. Laboratorium pracujące nad projektem "Świadomość-Z" doprowadza do przebicia w neosferze w wyniku czego powstaje największa na świecie skażona Zona. Promieniowanie radioaktywne i psioniczne sieje spustoszenie: zwierzęta ulegają mutacjom, występują liczne anomalie i przerażające zjawiska. Niemal wszyscy pracownicy "Lab-X" oraz wojskowi przebywający na obszarze giną.

12 kwietnia 2008 r. - z niewyjaśnionych przyczyn, w opustoszałej Zonie następuje kolejny "wybuch". Oślepiające światło jest dostrzegalne z miejsc odległych nawet 100 km od granic Zony, która od tej pory zaczyna się powoli acz nieubłaganie rozszerzać. Mimo śmiertelnie niebezpiecznej niestabilności Strefy, pojawiają się pierwsi śmiałkowie (a wśród nich naukowcy) chcący ją zbadać. Żaden z nich jednak nie wraca, a podejmowane akcje ratunkowe wkrótce okazują się bezcelowe. Ludzie wysyłani w głąb obszaru natychmiast umierają, a maszyny psują się i rdzewieją w oczach.

2009 r. - tempo rozszerzania się Zony maleje, a jej wnętrze stabilizuje się na tyle, że pierwsze ekspedycje mogą wejść na jej teren. Prócz naukowców i wojska usiłującego kontrolować ten obszar, niemal natychmiast pojawiają się stalkerzy, marzący o cennych artefaktach i sławie odkrywców. W Strefie powoli wykształca się obraz nowej społeczności.

21-22 września 2011 r. - fabularny czas rozgrywki STALKER Zona Nysa 5

-----------------------

21-22 października 2011 r. - FABULARNY CZAS ROZGRYWKI STALKER ZONA NYSA 6

-----------------------STOSUNKI SPOŁECZNE W ZONIE:

Wydarzenia sprzed miesiąca na trwałe zmieniły obraz Zony:
  • Sielanka Stalkerów, została przerwana po przejęciu Baru przez siły Wojska, które zorientowało się jak wielkie interesy robione są za ich plecami. Na terenie byłego baru postawiono Sztab Główny wraz z Gułagiem, który za priorytet założył sobie uprzykrzenie życia stalkerom. By podkreślić swoją władzę, dowództwo Gułagu posunęło się do wykonywania publicznych egzekucji. Ich miejsce - teren na wschód od Baru - szybko okryło się mroczną sławą.
  • Barman wykorzystując swoje wpływy przejął i rozbudował "ostatnią wolną przystań" - Azymut stał się teraz nowym domem dla dziesiątek wolnych stalkerów. Sam Barman wkurwiony ciosem w plecy od Wojska, z którym jak mu się wydawało miał układy, powiedział, że musi "dokończyć pewne plany", a interesy oddał pod opiekę swoim dwóm krewnym, którzy mają rodzinną smykałkę do interesów.
  • Dowództwo Wojska, rozumiejąc bezsens prób przejęcia kontroli nad całością obszaru, skoncentrowały swoje działania na ochronie południowej - najbogatszej w anomalie i artefakty - części Zony. Ścisły kordon i wysunięte posterunki podzieliły Stefę na dwie części, a wojsko bezwzględnie strzeże jego granic, wrogo podchodząc do wszystkich poza członkami oficjalnych ekspedycji naukowych.
  • W Zonie coraz aktywniej działa nowa frakcja - Czyste Niebo. Ich cele, jak też lokalizacja ich głównej siedziby pozostają nieznane.
  • Zdradziecki atak Wolności, niemal doszczętnie zniszczył ugrupowanie Powinności. Niedobitki frakcji schroniły się na północnym zachodzie Zony. Najnowsze plotki głoszą, że przegrupowani, wzmocnili swoje szeregi i zapowiedzieli, że walka z Wolnością to już nie tylko kwestia różnic w ideologii, a chęć zniszczenia Zony stała się silna jak nigdy.
  • Wolność, nie mogąc znieść dominacji wojskowych, wróciła do pierwotnego, koczowniczego trybu życia. Watahy frakcji nieustannie nękają samotne patrole sił zbrojnych, ośmielające zapuścić się zbyt daleko na północ Zony. Ta chwilowa partyzantka pozwoliła im zdobyć uzbrojenie i wyposażenie, które nie było już potrzebne wojskowym - w końcu byli martwi... Nerwowe ruchy wszystkich frakcji spowodowały że w grupie pojawiają się chęci znalezienia swojego własnego, bezpiecznego miejsca w Zonie
  • Bandyci najpierw współpracowali z Barmanem w Azymucie, później jednak ich dawne zatargi ze stalkerami prowokowały zbyt wiele nerwowych sytuacji na terenie Baru. Postanowili się po cichu usunąć w cień i "dalej robić swoje" - cokolwiek mieli na myśli...
  • Nieudana próba zniszczenia Spełniacza Życzeń trwale zmieniła nastawienie członków Monolitu. Brutalnie atakują oni każdą istotę, jaka pojawia się na kontrolowanych przez nich terenach.