ANOMALIE, EMISJE I ARTEFAKTY


ANOMALIE

Są to fragmenty terenu Zony w jakich zdarzają się intensywne zaburzenia praw fizyki. Rozmiary większości z nich są niewielkie, zdarzają się jednak giganty obejmujące spore połacie terenu. Zazwyczaj nieostrożne wpadnięcie na którąś kończy się śmiercią nieszcześnika, jednak weterani eksplorują je. To w nich bowiem można natknąć się na najcenniesze artefakty.

Anomalie, na skutek różnych czynników (temperatura, grawitacja, działanie kwasów czy elektryczności) emitują zabójcze wiązki promieniowania. W ich obszarze człowiek pozbawiony ochrony umiera w mękach, dosłownie rozpadając się w oczach.

Niestety - w większości przypadków, zagrożenie promieniowaniem nie jest jedyne. Każdy skażony fragment terenu jest tak naprawdę przebiciem neosfery - powłoki otaczajacej planetę i oddziałującej na świadomość istot żywych. Przebicie to powoduje, że we wnętrzu anomalii człowiek narażony jest na wyładowania pola psionicznego, które w kilka chwil może pozbawić człowieczeństwa nieuważnego stalkera. O ile nie chcesz aby twój mózg zmienił się w wysmażony kawałek mięsa, najlepiej zrezygnuj z zagłębiania się we wnętrze anomalii (na jej skraju jest bezpieczniej) bez odpowiedniego wyposażenia.

EMISJE

Potężne wyładowania energii psionicznej, trwające do kilku minut i mogące zdarzyć się w każdym miejscu Zony. Doszczętnie niszczą świadomość każdej istoty, która podczas ich trwania nie znajdzie schronienia izolującego od fluktuacji (budynek, wyłom w murze, jama, głęboki rów, bunkier, szałas itp). Emisje mogą wystąpić nagle i bez widocznych zapowiedzi, lecz na szczęście zwykle udaje się je wykryć z wyprzedzeniem i mogą być ogłaszane syrenami - biada komuś kto po ich usłyszeniu nie zdąży się ukryć, aby przeczekać "Oddech Zony".

ARTEFAKTY

Najlepszy łup dla chcącego dorobić stalkera. Są to przedmioty, zmienione poprzez oddziaływanie morderczych sił w anomaliach. Na skutek niewyjaśnionych zjawisk ich natura uległa zmianie. Emitują promieniowanie, leczą, generują pola grawitacyjne, pochłaniają energię elektryczną, mają właściwości wybuchowe i wiele innych. Każdy z artefaktów jest gratką dla naukowców czy kolekcjonerów.

Ceny artefaktów:

  • artefakt powszechny (świecący w UV) - 50 Ru
  • artefakt rzadki (świecący "sam z siebie") - 200 Ru
  • artefakt unikalny (ze zdjęcia wywieszonego w Barze) - 500 Ru